مثلث مارپیچی!

مثلث مارپیچی!

03 اکتبر 2019 برابر با 11 مهر 1398.با 30 هزار سال نوری وسعت، و سه میلیون سال نوری فاصله از زمین، مسیه33، این کهکشان مارپیچی زیبا، موسوم به کهکشان مثلث، یکی از برجسته‌ترین اعضای گروه محلی کهکشان‌ها به حساب می‌آید.

در این نمای بی‌نظیر از کهکشان مثلث، که با کنار هم چیده شدن 25 تصویر موزاییکی، برگرفته از تلسکوپ فضایی هابل، و تلسکوپ زمینی سوبارو، به‌دست آمده، تابش سرخ‌فام گازهای هیدروژن یونیده‌شده، به وضوح قابل رؤیت می‌باشند.

این درخشش سرخ‌فام، در نتیجه‌ی تابش فرابنفش و پرانرژی ستارگان درخشان و پرجرمی است، که گازهای هیدروژن اطراف‌شان را یونیزه می‌کنند.

برای آن که رنگ و سایر جزئیات تصویر نمایان گردند، داده‌های برگرفته‌شده از فیلترهای پهن‌باند، با فیلتر باند باریک هیدروژن-آلفا ادغام شده‌اند؛ این فیلتر، تنها، اجازه‌ی عبور شدیدترین نور مرئی تابیده‌شده از هیدروژن در طیف نشری این گاز را، می‌دهد.

جالب است بدانید، تراکم گاز هیدروژن، در بازوهای نحیف و دراز کهکشان مثلث، به حدی است که می‌تواند هم‌چون پرورش‌گاهی عظیم برای ستارگان تازه شکل‌گرفته‌ای عمل کند، که به دلیل جرم بسیار زیادشان در بدو تولد، طول عمر زیادی نخواهند داشت.

The Hydrogen Clouds of M33


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top