از انقلاب تا انقلاب، اعتدالی در میانه‌ی راه!

از انقلاب تا انقلاب، اعتدالی در میانه‌ی راه!

23 سپتامبر 2019 برابر با 01 مهر 1398.امروز، در تمام کره‌ی زمین، طول روز و شب با یک‌دیگر برابرند؛ به همین علت، این روز را اعتدال پاییزی می‌نامیم.

از فردا، و تا روز اعتدال بهاری، در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، مدت شب بر روز پیشی گرفته و بالعکس، در نیم‌کره‌ی جنوبی زمین، طول روز بیش‌تر از شب خواهد بود.

در این نما، مسیر حرکت خورشید در سه روز متفاوت، به صورت ساعتی ثبت شده است.

از آن‌جا که مکان ثبت تصویر، در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، و در شهر بورسا در کشور ترکیه می‌باشد، مسیر پایینی متعلق به روز انقلاب زمستانی (سال 2007)، مسیر میانی روز اعتدال بهاری (سال 2008) و مسیر پایینی روز انقلاب تابستانی (سال 2008) را نشان می‌دهند.

همان‌طور که دیدید، برابران یا اعتدال، درست مابین دو انقلاب رخ می‌دهد؛ یعنی هنگامی که طول روز و شب، تقریباً با هم برابرند.

در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، و در انقلاب تابستانی، مسیر حرکت خورشید به بیش‌ترین ارتفاع خود از افق می‌رسد؛ مدت زمان بیش‌تری در آسمان حضور داشته و باعث گرم‌تر شدن زمین می‌شود.

به این دلیل، انقلاب تابستانی، نوید فصلی گرم، موسوم به تابستان را، در نیم‌کره‌ی شمالی زمین می‌دهد.

اما، در انقلاب زمستانی، مسیر حرکت خورشید، به کم‌ترین ارتفاع خود از افق می‌رسد؛ در نتیجه، خورشید، مدت زمان کم‌تری در آسمان حضور داشته و انرژی دریافتی نیم‌کره‌ی شمالی زمین از خورشید، به کم‌ترین حد خود خواهد رسید.

انقلاب زمستانی، روز شروع فصلی سرد در نیم‌کره‌ی شمالی زمین، موسوم زمستان است.

جالب است بدانید، مدت زمان حضور خورشید انقلاب تابستانی در آسمان، بیش‌تر از دوازده ساعت بوده و باعث طولانی‌تر شدن روزها می‌شود. در نقطه‌ی مقابل، خورشید انقلاب زمستانی، کم‌تر از دوازده ساعت در آسمان حضور داشته و مسبب کم‌تر بودن طول روز از شب، خواهد بود.

امروز، روز برابران یا اعتدال پاییزی است؛ در نتیجه، در تمام کره‌ی زمین، مسیر حرکت خورشید، همانند نوار میانی تصویر می‌باشد.

Equinox: The Sun from Solstice to Solstice


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top