شانزده تصویر منتخب از اسپیتزر

شانزده تصویر منتخب از اسپیتزر


1398/06/16
• خلاصه:
ناسا، تلسکوپ فضایی اسپیتزر را در 25 آگوست 2003 با موفقیت به فضا پرتاب نمود.


• متن اصلی:
این تلسکوپ که در محدوده‌ی امواج فروسرخ کار می‌کند، تا به امروز، از سیارات منظومه‌ی شمسی گرفته تا کهکشان‌های دوردست، پرده از اسرار زیادی در کیهان برداشته است.

اسپیتزر که توسط آزمایش‌گاه پیش‌رانه‌ی جت ناسا هدایت می‌شود، این توانایی را به دانش‌مندان داده است که، وجود هفت سیاره‌ی خاکی در ابعاد زمین، در منظومه‌ی TRAPPIST1 را، تأیید نمایند.

دانش‌مندان، با استفاده از اسپیتزر توانستد، نقشه‌ای از تغییرات آب و هوایی سیارات فراخورشیدی داغ و گازی را ثبت نمایند؛ هم‌چنین آن‌ها به وجود یک حقله‌ی پنهان در اطراف سیاره‌ی زحل نیز، پی بردند.
با بررسی مناطق وسیعی از کیهان، اسپیتزر، نمایی از عالم را به ما نشان داد که تا به حال ندیده بودیم. برای مثال، مناطقی شامل غبارهای میان‌ستاره‌ای که صرفاً در محدوده‌ی فروسرخ از خود تابش می‌نمودند.
اسپیتزر، علاوه بر کهکشان‌های قدیمی کیهان، با نگاه به مرکز کهکشان راه‌شیری توانست چهره‌ای جدید از آن را برای ما ترسیم نماید.

جالب است بدانید، مأموریت اولیه‌ی اسپیتزر تنها پنج سال و نیم پس از پرتاب موفقیت‌آمیز آن به فضا، با اتمام ذخایر هلیوم سیستم خنک‌کننده‌اش، به پایان رسید؛ دو ابزار از سه ابزار موجود در این تلسکوپ فضایی، برای ادامه‌ی فعالیت خود به این سیستم خنک‌کننده نیاز داشتند، اما، سیستم جایگزین، تنها توانست نیاز بخشی از ابزار سوم را تأمین نماید.
لکن، این مأمویت تا به امروز و به مدت بیش از ده سال به فعالیت خود ادامه داده، و قرار است تا تاریخ 30 ژانویه سال 2030، ادامه داشته باشد.

در این ویدیو، به پاس شانزده سال فعالیت پرافتخار تلسکوپ فضایی اسپیتزر، شانزده تصویر منتخب از آن را، مشاهده خواهید نمود.

• منابع:
1. وب‌سایت تلسکوپ فضایی اسپیتزر - بخش اخبار،


• مترجم: معین پاکجو


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top