چین، اولین موشک خصوصی با قابلیت حمل ماه‌واره را به به فضا فرستاد.

چین، اولین موشک خصوصی با قابلیت حمل ماه‌واره را به به فضا فرستاد.


1398/05/04
• خلاصه:
یک استارتاپ چینی، موفق شد، در روز پنج‌شنبه، اولین موشک تجاری این کشور را به مدار بفرستد؛ این اتفاق در حالی رقم خورد که رقابت سختی در این زمینه، بین ایالات متحده و چین برقرار است.


• متن اصلی:
مؤسسه‌‌ی iSpace پکن اعلام کرد که روز پنج‌شنبه 25 جولای، ساعت 13 به وقت محلی (09:30 به وقت ایران)، دو ماه‌واره را از پایگاه پرتاب جیوچوان در بیابان گوبی، به فضا فرستاده است.

یک کارشناس سرمایه‌گذاری بین‌المللی به نام مورگان استنلی اذعان کرد، این شرکت نوپا که تنها سه سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد، می‌تواند با پشت سر گذاشتن رقبای بی‌شمار خود در صنعت فضایی، تا سال 2040 به ارزشی بالغ بر یک تریلیون دلار دست یابد.

در حال حاضر، شرکت‌های SpaceX و Blue Origin این صنعت را تحت سلطه‌ی خویش درآورده‌اند.


سخن‌گوی iSpace، اعلام کرد، این استارتاب چینی، برخلاف همتایان آمریکایی‌اش که در زمینه‌ی گردش‌گری فضایی مشغول هستند، بیش‌تر تمرکز خود را بر روی میکرو-ماه‌واره‌ها قرار خواهد داد.
میکرو-ماه‌واره‌ها، عموماً از یک جعبه‌ی کفش کوچک‌تر بوده و به منظور پایش فضایی زمین‌های کشاورزی، آب و هوا و بلایای طبیعی، و یا تحقیقات دانشگاهی به کار می‌روند.

حساب کاربری رسمی این شرکت در شبکه‌ی اجتماعی WeChat، با امتناع از اعلام میزان هزینه‌کرد خود در ساخت این موشک، نوشت، موشک طراحی شده توسط iSpace تنها 20 متر ارتفاع داشته و هم‌اکنون به مداری در ارتفاع 300 کیلومتری از سطح زمین، دست یافته است.

لازم به ذکر است، سال گذشته، دو شرکت دیگر در زمینه‌ی طراحی و ساخت موشک‌های خصوصی، به نام‌های LandSpace و OneSapce، در پرتاب موشک‌های خود با شکست مواجه شدند.

با وجود سلطه‌ی نیروهای نظامی و آژانس‌های تحقیقاتی دولتی بر صنعت فضایی، چین، در سال 2014، اجازه‌ی ورود شرکت‌های خصوصی به این صنعت را صادر نمود.
با این حال، در ماه ژوئن سال جاری، پکن با ایجاد محدودیت‌هایی در این زمینه، اعلام کرد که شرکت‌های خصوصی، قبل از شروع هرگونه پروژه‌ی تحقیقاتی در موضوع صنعت فضایی، باید مجوزهای لازم را از دولت، کسب نمایند.
• منابع:
1. وب‌سایت فیزیک، اخبار و مقالاتی در باب علوم و تکنولوژی - بخش نجوم و فضا،


• مترجم: معین پاکجو


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top