بادبان‌های خورشیدی فضاپیمای LighSail2، با موفقیت باز شدند.

بادبان‌های خورشیدی فضاپیمای LighSail2، با موفقیت باز شدند.


1398/05/02
جمعه چهارم اَمردادماه 1398:
نخستین تصویر از بادبان‌های خورشیدی فضاپیمای  LighSail2 منتشر شد.• خلاصه:
مقامات رسمی اعلام کردند، ساعاتی قبل، فضاپیمای LightSail2 که در حال چرخش به دور زمین می‌باشد، بادبان‌های خورشیدی خود را، باز نموده است.


• متن اصلی:
در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، یکم اَمردادماه 1398، فرمان باز شدن بادبان‌های خورشیدی، به فضاپیمای LightSail2 ارسال شد و موتورهای کوچک تعبیه‌شده در این فضاپیمای مکعبی، عملیات را اجرایی کردند.
این فضاپیما که ابعادی در حد یک بسته‌ی نان تُست کوچک دارد، می‌تواند بادبان‌هایی به مساحت 32 متر مربع را، در اطراف خود بگشاید.


مرکز کنترل این مأموریت، در دانشگاه پلی‌تکنیک ایالت کالیفرنیا واقع شده است.
بروس بتس، مدیر علمی این پروژه اعلام کرد:
"داده‌های دریافتی از فضاپیما، نشان از موفقیت‌آمیز بودن باز شدن بادبان‌های خورشیدی دارد."

اگر این پروژه با موفقیت به پیش رود، تکانه‌ی حاصل از برخورد فوتون‌های خورشیدی، می‌تواند شتاب لازم، برای حرکت این فضاپیما را ایجاد نماید.

 جنیفر وُن، مدیر اجرایی انجمن سیاره‌ای دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیا می‌گوید:
"هیجان ما وصف‌ناشدنی است، چرا که قدم بسیار مهمی را در تاریخ برداشته‌ایم. اکنون، ما بادبان‌هایی داریم که می‌توانیم با آن‌ها به قایق‌سواری برویم؛ ما آغازگر عصر قایق‌سواری در فضا هستیم!"

این انجمن در حساب توئیتر خود نوشت:
"تمام نشانه‌ها حاکی از آن هستند که فضاپیمای LightSail2 با موفقیت بادبان‌های خود را گشوده است. ما در حال دریافت تصاویر این رویداد هستیم."

انتظار می‌رود، با انتشار تصاویر این رویداد در روزهای آینده، صحت عمل‌کرد موفقیت‌آمیز این پروژه، نمایان شود.

این فضاپیما، اولین تصاویر خود از زمین را، در تاریخ 7 جولای سال جاری، به مرکز کنترل فرماندهی، مخابره نموده بود. در همان زمان، انجمن سیاره‌ای دانشگاه اعلام کرد، مانور شبیه‌سازی باز شدن بادبان‌های خورشیدی با موفقیت صورت پذیرفته است.


به دلیل مشکلی که برای نسخه‌ی قبلی این فضاپیما، تنها دو روز پس از پرتابش رخ داد، مراحل مأموریت فعلی با احتیاط بیش‌تری به پیش می‌رود.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن، ایده‌ی اصلی مفهوم بادبان‌های خورشیدی به بیش از یک سده‌ی قبل برمی‌گردد؛ البته، این مفهوم، به عنوان یکی از اهداف دو دهه‌ی اخیر انجمن سیاره‌ای دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیا نیز، مطرح شده بود.

در همین زمینه، جنیفر وُن می‌گوید:
"اولین پروژه‌ی ما در رابطه با بادبان‌های خورشیدی، حدود بیست سال پیش، با مأموریت Cosmos1 آغاز شد. آن پروژه، اولین مأموریت تست و بررسی بادبان‌های خورشیدی بود."

شایان ذکر است، بیل نای، مدیر انجمن سیاره‌ای، برای اولین‌بار، 42 سال پیش، ایده‌ی بادبان‌های خورشیدی را در کلاس درس ستاره‌شناس معروف، کارل ساگان فقید شنیده بود.
او، این سخنان را به نقل از استادش در دانشگاه کُرنل، در کنفراسی به تاریخ 20 ژوئن سال جاری، پنج روز قبل از پرتاب فضاپیما توسط موشک فالکن شرکت SpaceX، اعلام نمود.


اگر همه چیز درست به پیش رود، LightSail2 می‌تواند مهر تأییدی را بر پیشانی پروژه‌های آتی بزند؛ پروژه‌هایی که با استفاده از نیروی پیش‌ران تولید شده توسط فوتون‌های خورشیدی، می‌توانند به نقاطی دوردست در منظومه‌ی شمسی سفر کنند.
• منابع:
1. وب‌سایت Space - بخش فناوری،
2. وب‌سایت فیزیک، اخبار و مقالاتی در باب علوم و تکنولوژی - بخش نجوم و فضا،• مترجم: معین پاکجو


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top