تصویر رادیویی مرکز کهکشان از میرکت

تصویر رادیویی مرکز کهکشان از میرکت

08 جولای 2019 برابر با 17 تیر 1398.


در مرکز کهکشان ما، چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

پاسخ این سؤال با استفاده از تصاویر تسلکوپ‌های نوری بسیار سخت است؛ چرا که بخش زیادی از نور مرئی، توسط غبار میان‌ستاره‌ای موجود در فضا، مسدود می‌شود.

اما، وقتی به مرکز کهکشان‌مان، در دیگر طول موج‌های الکترومغناطیس، مانند امواج رادیویی می‌نگریم، شاهد تصویری جذاب از فعالیت آن خواهیم بود.

این عکس ویژه، نخستین تصویری است که پس از تکمیل آرایه‌ی 64تایی تلسکوپ‌های رادیویی میرکت در آفریقای جنوبی، انتشار می‌یابد.

این تصویر وسیع و ژرف که جزئیات بسیار بالایی نیز دارد، چهار برابر قرص کامل ماه (معادل دو درجه‌ی قوسی) در آسمان را پوشش می‌دهد.

از آن‌جایی که منابع شناخته‌شده در این تصویر، در راستای صورت فلکی قوس قرار دارند، پیش‌وند Sgr، که مخفف معادل لاتین نام صورت فلکی قوس است، در ابتدای نام بسیاری از آن‌ها مشاهده می‌گردد.

Sgr A، که یک منبع عظیم رادیویی، شامل سیاه‌چاله‌ی ابرپرجرم مرکزی کهکشان راه‌شیری است، به وضوح در میانه‌ی تصویر دیده می‌شود.

با این حال، هنوز، درک درستی از دلیل و منشاء وجود بعضی از منابع، مانند کمان رادیویی مرکز کهکشان، و یا رگه‌های نورانی موجود در تصویر، نداریم.

یکی از اهداف میرکت، جست‌وجو برای امواج رادیویی انتشار‌یافته از هیدروژن خنثی در میان نواحی جوان کیهان، و تشعشات کوتاه اما دوردست رادیویی در عالم است.

The Galactic Center in Radio from MeerKATتهیه‌کنندگان تصویر:
MeerKAT, SARAO
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top