آنالمایی از غروب خورشید

آنالمایی از غروب خورشید

21 ژوئن 2019 برابر با 31 خرداد 1398.


امروز در ساعت 15:40 به وقت جهانی (20:24 به وقت ایران)، درحالی انقلاب تابستانی روی می‌دهد که خورشید به بیش‌ترین میل (مثبت) شمالی‌اش در سفر سالانه‌ی خود در آسمان کره‌ی زمین خواهد رسید.

انقلاب تابستانی، نشان‌دهنده‌ی شروع نجومی (نه آب و هوایی) فصل تابستان در نیم‌کره‌ی شمالی زمین و شروع زمستان در نیم‌کره‌ی جنوبی آن می‌باشد.

در انقلاب تابستانی، شاهد طولانی‌ترین روز سال (فاصله‌ی زمانی بین طلوع و غروب خورشید) در نیم‌کره‌ی شمالی نیز خواهیم بود.

در واقع، خورشید انقلاب تابستانی، بیش‌ترین ارتفاع خود را در شمالی‌ترین نقطه‌ی آنالما (یا همان شکل هشت‌مانندی که از دنبال کردن موقعیت خورشید در این عکس ترکیبی به دست آمده) خواهد داشت.

این آنالما، حاصل تصویر‌برداری هر ده روز یک‌بار از خورشید در یک ساعت خاص، از تاریخ 21 ژوئن 2018 (31 خرداد 1397) تا 7 ژوئن 2019 (17 خرداد 1398) می‌باشد؛

این ساعت خاص، با توجه به زودترین لحظه‌ی غروب خورشید در سال، در حوالی انقلاب زمستانی (آغاز زمستان در نیم‌کره‌ی شمالی) انتخاب شده است. به این ترتیب، پایین‌ترین نقطه‌ی آنالما، درست در لب افق (بدون عارضه‌ی) دریا در سمت چپ تصویر قرار می‌گیرد.

دقیقاً در وسط تصاویری که از غروب خورشید در طول افق به سمت راست (به سمت شمال) مرتب شده‌اند، نقطه‌ی اعتدالین (برابران بهاری و پاییزی) قرار گرفته و در انتهای آن، شاهد غروب خورشید انقلاب تابستانی خواهیم بود.

Sunset Analemma


تهیه‌کننده‌ی تصویر:
Marcella Giulia Pace
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top