تصویر نجومی روز ناسا: ماه گرفتگی بر فراز کلیسای جامع کلن

تصویر نجومی روز ناسا: ماه گرفتگی بر فراز کلیسای جامع کلن

چرا گاهی اوقات، ماه درخشان، یکباره تاریک می‌شود؟ به خاطر اینکه در سایه سیاره زمین قرار می‌گیرد.

این دقیقاً اتفاقی است که در یکشنبه شب رخ داد و ماه به صورت کامل در سایه زمین قرار گرفت (البته در ایران، دوشنبه صبح، خسوف اتفاق افتاد و بخشی از کشور قادر به مشاهده ماه گرفتگی آن هم به صوت جزئی بودند.)

این ماه گرفتگی با نام ابَرماه‌گرفتگی خونین گرگ شناخته شد؛ ابَر(به خاطر اینکه قطر زاویه‌ای ماه کمی بزرگتر از حالت معمولی بود.) خونین (به خاطر اینکه پراکنش نور خورشید به وسیله جو زمین در آن هنگام باعث شد که ماه، به رنگ قرمز مشاهده شود.) گرگ (به این خاطر که گاهی اوقات به ماه های کامل ماه ژانویه، ماه گرگ گفته می‌شود؛ چراکه طبق افسانه‌ها، گرگ‌ها دوست دارند که در برابر ماه کامل ژانویه، زوزه بکشند.)

این حالت زیبای ماه، از نیمه کره زمین که رو به ماه بود، دیده می‌شد. تصاویر زیادی هم از این رویداد تماشایی گرفته شد.

تصویری که در اینجا مشاهده می‌کنید، از نماهای پی در پی درست شده و در آن، نحوه پیشروی ماه در بالای کلیسای جامع کلن، به خوبی مشخص است. این کلیسا، یکی از میراث های جهانی یونسکو در شهر کلن آلمان است.

این تصویر، در واقع از 68 نمای پشت سرهم (پی در پی) تشکیل شده که در مدت زمان بیش از سه ساعت در شبی بسیار سرد (یخ بندان) گرفته شد. بعد از آن هم، نماها به صورت دیجیتالی ترکیب شدند و همچنین برای حذف یک دوچرخه سوار و یک رهگذر، تصویر مورد ویرایش قرار گرفت.

ماه گرفتگی کلی بعدی در سال 2021 اتفاق خواهد افتاد.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

عکاس: Martin Junius
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top