سومین مراسم اهدای جایزه چراغ برگزار شد

سومین مراسم اهدای جایزه چراغ برگزار شد

به گزارش گروه اجتماعی برنا، جایزه چراغ در هر فصل با حضور مروجان علم، برندگان سال، بانیان و دانشگران علاقمند به ترویج علم، برگزار می‌شود تا در مسیر پیشرفت ترویج علم گام بردارد.
سیاوش صفاریان‌پور و دکتر پژمان نوروزی، بنیان‌گذاران جایزه چراغ هستند.


صفاریان‌پور، برنامه‌ساز علمی تلویزیون در ادامه گفت: جایزه علمی چراغ را با یاد مصطفی امام و همچنین دکتر فرهاد رحیمی، پژوهشگر حوزه فیزیک آغاز می کنیم.


آنچه چراغ را به فرصت مغتنمی تبدیل می کند، دور هم جمع شدن چهره های علمی در کنار یکدیگر است.

در ادامه دکتر پژمان نوروزی گفت: بسیار لذتبخش بود که امسال 104 نفر به روش جمع‌سپاری برای برگزاری جایزه چراغ با ما مشارکت کردند و می توان گفت بزرگترین دستاورد ما همین بود.


صفاریان‌پور با اشاره به داوری‌های جایزه چراغ خاطرنشان کرد: برندگان هر دوره، داوری دوره های بعد جایزه چراغ را انجام می دهند. ما نزدیک به صد نفر از مروجان علم را در سه حوزه، بررسی و برگزیده ها را انتخاب کردیم.


وی افزود: روز اول دی‌ماه هر سال اسامی برندگان را اعلام کرده و هفتمین روز از زمستان، مراسم تقدیر از برگزیدگان را برگزار می کنیم. جا دارد از همه کسانی که به ما کمک کردند، تشکر کنیم.


در ادامه دکتر اسماعیل کهرم برای اهدای جایزه نخستین برگزیده سومین دوره جایزه چراغ به روی سن آمد.


وی در سخنانی کوتاه گفت: مفتخرم همکار و استاد گرامی‌ام را معرفی کرده و از او درخواست کنم به روی صحنه بیاید. جایزه یک عمر تلاش برای ترویج علم با احترام، عشق و افتخار به استاد احمد دالکی تقدیم می‌شود که پنج دهه در راه ترویج علم تلاش کرده است.


در ادامه مهندس احمد دالکی با گرامیداشت یاد مصطفی امام، در خصوص آغاز فعالیت‌های علمی خود گفت: من در دانشگاه شهید بهشتی، کارمند قراردادی بودم و در اوایل انقلاب، بازنشسته‌ام کردند. من ستاره‌شناسی نخوانده‌ام و ستاره‌شناس آماتور هستم.


وی افزود: هیچ‌کسی نمی تواند بگوید معلم من بوده، بلکه خودم به آسمان، اعتیاد پیدا کردم. تحصیلاتم در رشته کشاورزی در دانشگاه شیراز بوده و بعد جنگلبان شدم. دو درجه مهندسی در نقشه‌برداری و عکس‌برداری هوایی از اروپا و یک درجه مهندسی هم در رشته نقشه‌برداری از آمریکا گرفتم.


وی با اشاره به نجوم آماتوری ادامه داد: ستاره‌شناسی، تفریح من بود و آلوده‌اش شدم. امروزه بیشترین اکتشافات را ستاره‌شناسان آماتور انجام می‌دهند. نجوم آماتوری را با عشق و علاقه شخصی انجام می دهند و من جزء همین دسته هستم. شغل من جنگلبانی بود و چند سالی هم در محیط زیست فعالیت داشتم. به همین دلیل هیچ وقت نمی گویم نجوم را حرفه ای دنبال کرده ام.


مهندس دالکی تصریح کرد: ضمن اینکه عاشق آسمان زیبای خداوند شدم، فکر کردم این کار برای جوانان کشورم هم مفید است.


وی با اشاره به هزینه‌های منجمی آماتور اظهار داشت: اصلا در ابتدا نیازی به خرید تلسکوپ نیست و می توان با مطالعه و استفاده از رصدخانه ها وارد دنیای آسمان شد. شاید جوانان با این کار به راه کج و آلوده ای مانند اعتیاد هم کشیده نشوند.


وی با اشاره به حضور در برنامه تلویزیونی "گوناگون" گفت: مردم به من لطف دارند و بارها گفته اند شما، ما را به نجوم معتاد کرده اید. من هیچ وقت برای پول، کار نکردم. با هزینه شخصی ام به بیش از 80 رصدخانه دنیا از جزایر هاوایی تا دایره قطبی رفته ام. همین سختی ها برایم لذتبخش است؛ بیش از ۲۰ کتاب نوشته ام و خوشحالم اندکی تاثیرگذار بوده ام. ما بیش از ۵۰ کشور اسلامی داریم ولی یک رصد خانه خوب نداریم.


وی در پایان گفت: ساختن تلسکوپ خوب به این نیست که آینه بزرگ بخریم، حتی ژاپن به عنوان یک کشور پیشرفته نتوانسته تلسکوپ رصدخانه‌اش را خودش بسازد و از آمریکا خریده است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top