تصویر نجومی روز ناسا: اوّلین تصویر اینسایت از سیاره مریخ

تصویر نجومی روز ناسا: اوّلین تصویر اینسایت از سیاره مریخ

فرود موفقیت آمیز سطح نشین اینسایت ناسا بر روی مریخ.

دیروز، کاوشگر رباتیک اینسایت ناسا، بعد از گذشت شش ماه و سفر در قسمت داخلی منظومه شمسی، به سیاره مریخ رسید و یک فرود تماشایی را به نمایش گذاشت.

سطح نشین اینسایت برای فرود نیاز داشت تا تنها در مدت هفت دقیقه، سرعتش را از 20000 کیلومتر در ساعت به صفر برساند، اینسایت این کار را با شتاب 8جی انجام داد. (جی یا جی-فورس، به اندازه گیری شتاب سقوط اجسام بر اثر وزن گفته می‌شود.) این کاهش سرعت و حرکت در جو مریخ، باعث گرم شدن کاوشگر تا 1500 درجه سلسیوس شد. البته اینسایت از یک سپر محافظت کننده در برابر گرما و یک چتر نجات و درنهایت از موشک هایی برای فرود استفاده کرد.

تصویری که در اینجا مشاهده می‌کنید، اوّلین تصویری است که به وسیله اینسایت از سیاره سرخ گرفته شد. این تصویر ثابت می‌کند که اینسایت با موفقیت توانست سرعتش را کم کند و به آرامی فرود بیاید.

درحین فرود، موشک های اینسایت که برای فرود از آنها استفاده شد، گرد و خاک زیادی بلند کرد. همانطور که در تصویر هم مشخص است، ذرات گرد و خاک، بر روی لنز دوربین سطح نشین نشسته است.

اگر با دقت به تصویر نگاه کنید، آن طرف لکه‌ها، قسمت هایی از سطح نشین قابل مشاهده هستند؛ ازجمله: سرپیچ هایی در پایین و یکی از پایه های سطح نشین در پایین سمت راست.

سنگ های کوچکی در سرتاسر خاک قرمز رنگ سیاره مریخ، به چشم می‌خورند.

کمانی که در بالای تصویر قابل مشاهده است، افق سیاره مریخ است که آسمان و سطح مریخ را در اینجا از هم جدا کرده است.

در چند ماه آینده، اینسایت از تجهیزات علمی خود از جمله یک لرزه سنج حساس به صدا (نویز یاب) استفاده خواهد کرد.

انتظار می‌رود که این تجهیزات، اطلاعات بی‌سابقه‌ای را از قسمت درونی سیاره مریخ در اختیار انسان‌ها بگذارد؛ جاییکه انتظار می‌رود اطلاعاتی نه تنها درباره پیدایش سیاره مریخ، بلکه درباره پیدایش زمین به دست بیاید.

See Explanation.
Moving the cursor over the image will bring up an annotated version.
Clicking on the image will bring up the highest resolution version
available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اعتبار: NASA/JPL-Caltech
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top