تصویر نجومی روز ناسا: آر خرگوش: یک ستاره خون‌آشام

تصویر نجومی روز ناسا: آر خرگوش: یک ستاره خون‌آشام

ستاره آر خرگوش که با نام ستاره زرشکی هایند، بهتر شناخته می‌شود، یک ستاره نادر در آسمان کره زمین است. همچنین این ستاره، دارای رنگ قرمز تیره شوکه کننده‌ای است.

این ستاره در قرن نوزدهم میلادی توسط جان راسل هایند، ستاره‌شناس انگلیسی کشف شد. او درباره دیدن این ستاره در تلسکوپ گفت: ...شبیه یک تکه خونی است که در زمینه‌ای سیاه افتاده باشد.

این ستاره، با فاصله 1360 سال نوری از زمین، در صورت فلکی خرگوش قرار دارد. آر خرگوش، یک ستاره متغیر از نوع میرا (شگفت اختر) است و درخشندگی‌اش طی یک دوره 14 ماهه، کم و زیاد می‌شود.

آر خرگوش اکنون به عنوان یک ستاره کربنی شناخته می‌شود؛ یک غول سرخ بسیار سرد و پیر با کربن بسیار زیاد.

کربن اضافی در ستاره های کربنی، به وسیله فرآیند همجوشی هلیوم در هسته آنها (که نزدیک به مرگ است) ساخته و به لایه های بیرونی ستاره منتقل می‌شود.

بالا آمدن این کربن‌ها باعث به وجود آمدن مولکول های ساده کربن، نظیر CO، CH، CN و C2 می‌شود.

درست است که ستاره های سرد، بیشتر انرژی‌شان را در نور قرمز و طیف فروسرخ منتشر می‌کنند اما در ستارگان کربنی، مولکول های کربن، نور آبی کمی که از ستاره خارج می‌شود را به شدت جذب می‌کنند و این اتفاق باعث می‌شود تا این ستاره‌ها رنگ قرمز پررنگ و استثنایی داشته باشند.

ستاره آر خرگوش درحال از دست دادن جو کربنی خود به وسیله باد ستاره‌ای قوی و پس زدن آن به محیط میان ستاره‌ای اطرافش است. ممکن است این اتفاق باعث تبدیل شدن این ستاره به یک سحابی سیاره‌نما شود.

اوه، هالووین هم مبارک (از طرف اعضای تصویر نجومی روز).

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

عکاس: Martin Pugh
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top