تلسکوپ جهانی میکروسافت

تلسکوپ جهانی میکروسافت


1395/11/22

تلسکوپ جهانی میکروسافت برنامه ای باورنکردنی است که جهان را در نوک انگشتان شما قرار می دهد.

به گزارش کلیک، این برنامه با استفاده از تصاویر و اطلاعات گرفته شده به وسیله تلسکوپ ها، کاوشگرها و ماهواره ها به وجود آمد. تصاویر و اطلاعات با هم ادغام می شوند و نمایشی تعاملی از آسمان به وجود می آورند که شما می توانید از دسکتاپ خود ببینید.

تلسکوپ جهانی توسط مرکز تحقیق میکروسافت توسعه یافت. مرکز تحقیق میکروسافت بخشی از شرکت است که به پیش برد فن محاسبات و حل مشکلات واقعی جهان اختصاص یافته است.

ستاره شناسان از تلسکوپ جهانی برای دیدن جهان در طول موج های مختلف (شامل نور مرئی، مادون قرمز و تشعشع گاما) استفاده می کنند و امکان دستیابی به داده های بیشتر توسط سیستم داده های فیزیک نجومی وجود دارد.

تلسکوپ جهانی تاکنون بیش از یک میلیون کاربر داشته است، بنابراین بیایبد به آن ها بپیوندیم و چشمانمان را به آسمان بگشاییم.

  1. آنلاین شروع کنید

تلسکوپ جهانی با استفاده از برنامه وب HTML5 قابل دستیابی است و با استفاده از ویندوز قابل دانلود است. ما با این نسخه وب در آدرسwww.worldwidetelescope.org کار خود را شروع می کنیم.

برای استفاده از تلسکوپ جهانی میکروسافت ویدئو خوش آمد گویی را ببینید و بر روی ‘Explore WWT on the web’ کلیک کنید. پیامی ظاهر خواهد شد مبنی بر آنکه بخواهید مکان خود را به اشتراک بگذارید یا خیر. این گزینه اختیاری است، اما با گفتن مکان خود به WWT این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که آسمان بیرون از مکان خود را ببینید.

  1. کاوش را آغاز کنید

متنی که چگونگی حرکت موس را توضیح داده بخوانید سپس بر روی ‘close’ کلیک کنید. تلسکوپ جهانی میکروسافت تصویری از آسمان با نمایش صورت های فلکی را به شما ارائه خواهد داد.

با کلیک بر روی موس و کشیدن آن به اطراف قسمت های مختلف آسمان را ببینید. همانطور که مشاهده می کنید لیست اجرام سماوی که در زیر صفحه نمایش قرار دارد حین حرکت شما به اطراف تغییر خواهد کرد. یکی از اجرام آسمان را برای کاوش جزئیات آن انتخاب کنید. در اینجا ما عطارد را انتخاب کردیم. شما می توانید با کلیک کردن و کشیدن موس اطراف سیاره بچرخید و با استفاده از چرخ موس تصویر را زوم کنید. جزئیات قابل مشاهده، باورنکردنی است!

      ۳٫یک ستاره را انتخاب کنید

اکنون بیاییم از تلسکوپ جهانی میکروسافت استفاده کنیم و نگاهی به صورت های فلکی بیاندازیم. بر روی ‘constellation’ در بالا سمت چپ کلیک کنید و سپس یکی را از منو انتخاب کنید. ما در اینجا صورت فلکی دب اکبر را انتخاب کردیم.

مطمئن شوید که گزینه ‘Sky’ در زیر ‘Look at’ انتخاب شده باشد، سپس بر روی یکی از ستاره های صورت فلکی کلیک راست کنید تا درباره آن بیشتر بدانید. بر روی ‘view object’ کلیک کنید، و تصویر برای دیدن ستاره از نزدیک زوم خواهد شد. شما همچنین می توانید مقالات تحقیقی روی ستاره مورد نظر را به صورت آنلاین جستجو کنید.

  1. عمیق تر شوید

از چرخ موس استفاده کنید و از زوم خارج شوید. اکنون شما خودتان می توانید با استفاده از تلسکوپ جهانی میکروسافت کاوش کنید. اطراف آسمان بگردید و قسمتی از آسمان را که خواهان کاوش در آن قسمت هستید زوم کنید.

وقتی چیز جالبی دیدید کلیک راست کنید و برای نمایش نزدیک تر زوم کنید. در اینجا ما یک مجموعه کروی از ستاره ها به نام NCGC 6752 را مشاهده می کنیم. این مجموعه ستاره از زمین قابل دیدن است و ما می توانیم با بالا و پایین کردن صحیح تلسکوپ واقعی آن را از سطح زمین مشاهده کنیم.

  1. آسمان را هنگام غبار کیهانی ببینید

شما می توانید آسمان را با استفاده از حالت های مختلف لیست شده در منوی تلسکوپ جهانی میکروسافت کاوش کنید. دوباره از زوم خارج شوید و روی ‘SFD dust map’ کلیک کنید.

غبار کیهانی از آن جهت که مانع از دید اجرام توسط ستاره شناسان می شود، آزاردهنده است. اما با استفاده از ستاره شناسی مادون قرمز می توان به اطلاعات زیادی از شکل گیری و چرخه زندگی ستارگان و سیارات پی برد. در تصویر زیر سحاب ایجاد شده از یک ستاره در حال مرگ را می بینید.

  1. گشت مجازی داشته باشید

هزاران ستاره شناس برای ایجاد تلسکوپ جهانی میکروسافت، این ابزار خارق العاده با هم همکاری کرده اند، و چندین نفر با هم گشت های مجازی از اجرام سماوی و رویداد ها را ایجاد کرده اند.

گزینه ‘Guided tours’ را از منوی بالا انتخاب کنید سپس یک گشت را انتخاب کنید و دکمه ‘play’ را کلیک کنید. شما می توانید هر زمان که خواستید گشت را متوقف کنید و یا با استفاده از کلیک راست بر روی هر چیزی که جالب به نظر می رسد، از نزدیک آن را ببینید و اطلاعات بیشتری از آن بدست آوردید.

  1. برنامه ویندوز را بگیرید

شما حتی می توانید با استفاده از تلسکوپ جهانی میکروسافت کارهای بیشتری انجام دهید که دانلود آن رایگان است. توصیه ما این است که گزینه به روز رسانی خودکار را برای این برنامه فعال کنید.

  1. هیچ مکانی مثل زمین نیست

هنگامی که در حال استفاده از تلسکوپ جهانی میکروسافت هستید، نگاهی هم به زمین بیندازید. شما می توانید از بین چندین چشم انداز (به خصوص زمین در حالت شب بسیار چشمگیر است) و از بین سال های مختلف انتخاب نمایید. شما می توانید دقیقا روی خانه تان زوم کنید، سپس در همه مسیرهای خروج حرکت کنید و کاوش کهکشان های مختلف را دوباره شروع کنید.

تلسکوپ جهانی میکروسافت ابزاری شگفت انگیز است که به شما احساس قدرت و در عین حال احساس کوچک بودن می دهد و شما می توانید هر روز و هر زمان که خواستید کلیک کنید، زوم کنید و بخوانید.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top