ثبت نام در ماراتن مسیه 95 آغاز شد

ثبت نام در ماراتن مسیه 95 آغاز شد

پنجشنبه 12 اسفند، دقایقی پس از غروب خورشید، سوت آغار رقابت مسیه 95 در روستای قالهر از توابع شهرستان دلیجان نواخته خواهد شد. 
ماراتن مسیه، شناخته‌شده‌ترین و دیرپاترین رقابت رصدی منجمان آماتور ایران است که از فروردین ماه 1380 تقریبا هرسال به طور پیوسته و به صورت سراسری برگزار شده است. در جریان این برنامه، ده‌ها منجم آماتور از سراسر ایران گرد هم می‌آیند تا با ابزار‌های رصدی خود، اعم از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی، به رصد 110 جرم فهرست مسیه بپردازند.
روال برگزاری رقابت به‌گونه‌ای است که رصدگران آسمان شب به رصد کهکشان‌ها، خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌های مورد نظر خواهند پرداخت و با طلوع خورشید و پایان یافتن رقابت هر رصدگری که تعداد بیشتری از این اجرام را رصد کرده باشد، با انتخاب داوران ماراتن به‌ عنوان برنده رقابت معرفی خواهد شد. برای ارزیابی عملکرد شرکت‌کنندگان نیز کارشناسان ماهنامه نجوم، که همگی از مدرسان بنام و برندگان ادوار پیشین رقابت‌ها هستند، بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد و در موارد لازم راهنمای رصدگران نیز خواهند بود.
در چند دوره اخیر، بخش آموزشی هم به ماراتن مسیه افزوده شده است. این بخش مختص افرادی است که کم‌تر با رصد اجرام اعماق آسمان آشنایی دارند یا ابزار رصدی ندارند، اما می‌خواهند با حضور یافتن در فضای رقابت هم تجربه بیاندوزند و هم به کمک راهنمایان و کارشناسان ماهنامه نجوم به یادگیری صورت‌های فلکی و مبانی رصد آسمان بپردازند.
در این رقابت برای علاقه مندان به عکاسی از آسمان شب نیز بخشی در نظر گرفته شده است. بخش عکاسی رقابت، که در دو بخش عکاسی نمای باز و عکاسی اعماق آسمان برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای عکاسان علاقمند است تا توانایی‌های خود را در عرصه عکاسی از آسمان به چالش بکشند.
 
پاره‌ای قوانین شرکت در ماراتن مسیه را در لینک روبه‌رو بخوانید: http://yon.ir/5e0i
 
جنب‌وجوش رصدگران شرکت‌کننده در ماراتن مسیه 94، نیاسر، کاشان. عکس: محسن صالحی
 
 ثبت نام در ماراتن
ثبت‌ نام ماراتن مسیه 95 از 19 بهمن آغاز شده و تا 11 اسفند ادامه خواهد داشت. در صورت ثبت نام تا پایان روز ششم اسفند از 20 درصد تخفیف در ثبت نام برخوردار خواهید شد.
ثبت نام تلفنی از طریق شماره‌های 77212524 و 76871406 – 021 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 16 و ثبت نام اینترنتی از طریق کلیک روی لینک زیر امکان‌پذیر است:
 
 
در صورت بروز هرگونه مشکل در مراحل ثبت نام می‌توانید با شماره تلفن‌های 77212524 و 76871406 – 021 تماس بگیرید و ثبت‌نام را تلفنی انجام دهید.
هزینه شرکت در ماراتن امسال 185هزار تومان است که در صورت ثبت نام تا ششم اسفند با 20 درصد تخفیف، هزینه ثبت نام 150 هزار تومان خواهد بود. به علاوه شرکت‌کنندگان متقاضی استفاده از اتوبوس‌های در نظر گرفته شده از طرف ماهنامه نجوم به منظور رفت و برگشت به محل رقابت، می‌بایست هزینه‌ اتوبوس را جداگانه پرداخت کنند.
شرکت‌کنندگان در نظر داشته باشند برای رفت‌و‌آمد به محل رقابت می‌توانند از خودرو‌های شخصی استفاده کنند.
همچنین امکان استفاده از اتوبوس ویژه شرکت‌کنندگان در ماراتن نیز برای رفت و برگشت به محل برگزاری ماراتن در قالهر از طرف ماهنامه نجوم پیش‌بینی شده است. علاقه‌مندان به استفاده از این اتوبوس می‌توانند هنگام ثبت نام هزینه آن را جداگانه پرداخت کنند.
 
 
نمای روستای قالهر از بالای قله 3500 متری اردهال
 
قالهر را بیشتر بشناسید
قالهر از کهن‌ترین سکونتگاه‌های بشر در ایران بوده است. روستایی از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی که در دامنه کوه اردهال دلیجان قرار دارد و پیوند فرهنگی- تاریخی عمیقی با کاشان قدیم دارد. در اطراف این روستا بقایای سنگ‌نگاره‌های چند ده‌هزار ساله بر سینه تخته‌سنگ‌ها حک شده است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌شمار می‌رود. مجموعه تصاویری از این سنگ‌ها را در لینک روبه‌رو ببینید: http://yon.ir/1JL1
غار چال‌نخجیر نیز که از زیباترین و منحصربفردترین غارهای حال حاضر ایران است، در فاصله 30 کیلومتری این روستا واقع شده است. درباره این غار زیبا در لینک روبه‌رو بیشتر بخوانید: http://yon.ir/i536
طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، این روستا در سال 1390 حدود 740 نفر جمعیت داشته است.
ماراتن مسیه در سال‌های گذشته در کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای خرانق، رصدگاه سه قلعه، کمپ متین آباد و باغ شهر نیاسر برگزار شده است و قالهر اولین بار است که میزبان رصدگران حاضر در ماراتن مسیه می‌شود.
 
 
اطلاعات مهم
 • مختصات جغرافیایی محل برگزاری رقابت عبارت است از: عرض جغرافیایی 33.89 شمالی و طول جغرافیایی: 50.99 شرقی. ارتفاع از سطح دریا نیز 2300 متر است.
 • محل برگزاری برنامه در حیاط و اقامت در کلاس‌های موکت شده مدرسه است.
 • حد قدر آسمان روستای قالهر در شب‌های عادی و در صورت نبود غبار حدود 5/8 تا 6/1 تخمین زده شده است.
 • شام، میان وعده، صبحانه، تدارک تیم داوری، معلمان، کارشناسان و خدمات، پوشش بیمه و ارائه گواهی حضور در ماراتن با برگزارکنندگان خواهد بود.
 • تأمین ناهار هر دو روز بر عهده شرکت‌کنندگان است.
 • افتتاحیه ماراتن مسیه ساعت 16:30 پنجشنبه دوازدهم اسفند با حضور داوران و شرکت‌کنندگان در حیاط مدرسه آغاز خواهد شد و مراسم اختتامیه نیز صبح جمعه 13 اسفند، پس از صرف صبحانه با معرفی و تقدیر از برگزیدگان ماراتن مسیه 95 برگزار خواهد شد.

عکس دسته‌جمعی 180 شرکت‌کننده در ماراتن مسیه 93، کمپ متین‌آباد، استان اصفهان/ عکس: علی‌متین‌فر
 
نکات مهم
 • شرکت کنندگان بخش رقابت در نظر داشته باشند، استخراج ترتیب اجرام برای رصد در شب ماراتن بر عهده خودشان است. پس بهتر است پیش از تاریخ 12 اسفند بررسی‌های لازم را انجام دهند و اجرام را به ترتیب مورد نظر مشخص کنند تا در شب رقابت دچار استرس و مشکل در زمان‌بندی نشوند.
 • تمام مراحل ثبت‌نام در رقابت به صورت تماس تلفنی با دفتر ماهنامه نجوم یا ثبت نام اینترنتی از طریق لینک زیر صورت می‌گیرد و لازم است تمامی شرکت‌کنندگان به صورت دقیق فرم‌های موجود در سامانه اینترنتی را برای شرکت در رقابت پر کنند و سوالات را با دقت پاسخ دهند. این امر برگزار‌کنندگان را در نظم بخشیدن هرچه بیشتر به رقابت یاری خواهد کرد.
 • تمام اشخاص متقاضی شرکت در مسابقه باید فرم‌های موجود را پر کنند و اطلاعات خود را به دقت وارد نمایند. 
 • اگر در قالب تیم‌های دو یا سه نفره (طبق قوانین اشاره شده در بالا) در رقابت شرکت می‌کنید، باید هر یک از اعضای گروه جداگانه ثبت نام کنند و هر یک از اعضا در بخش توضیحات نام هم‌گروهی خود را ذکر کنند.
 • با توجه به سرمای هوا در اسفند ماه و ارتفاع 2300 متری محل برگزاری از سطح دریا لازم است همه شرکت‌کنندگان پیش‌بینی تأمین لباس گرم را برای شرکت در برنامه انجام داده باشند تا در شب برگزاری برنامه دچار مشکل نشوند.
 • چنانچه داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما داروهای خود را همراه داشته باشید و مراتب را در هنگام ثبت نام در فرم اینترنتی یا از طریق تلفن به همکاران مجله نجوم اطلاع دهید.
 • رعایت قوانین کشور، شئون اسلامی و پرهیز از استعمال دخانیات در تمام مدت زمان برگزاری ماراتن مسیه الزامی است.
 • اگر با خودروی شخصی قصد سفر و شرکت در برنامه را دارید، از صحت وضعیت فنی خودرو (شامل مکانیکی، سیستم برق و جلوبندی)، اعتبار بیمه شخص ثالث، زاپاس و زنجیرچرخ مطمئن شوید.

پاسخ تعدادی از پرسش‌های رایج درباره ماراتن مسیه را در لینک روبه‌رو خواهید یافت: http://yon.ir/91t2

نمایی از قله 3500 متری اردهال از روستای قالهر که معروف به بام استان مرکزی است
 
درخت گردوی 1500 ساله روستای قالهر
 


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top