تصویر نجومی روز ناسا: نور، تاریکی و گرد و غبار

تصویر نجومی روز ناسا: نور، تاریکی و گرد و غبار

این نمای رنگارنگ از آسمان، حدوداً به اندازه دو قرص کامل ماه وسعت دارد و در آن سحابی‌ها و قسمت های پرستاره در امتداد صفحه کهکشان راه شیری ما در صورت فلک شمالی و شاهانه قیفاووس قابل مشاهده هستند.

در نزدیکی لبه ابرمولکولی بزرگ این ناحیه و در حدود فاصله 2400 سال نوری از زمین، ناحیه گسیلشی قرمز رنگ و درخشان شارپلس 155 (اس‌اچ 155) در پایین و سمت راست مرکز تصویر قرار دارد. این ناحیه همچنین با نام سحابی غار نیز شناخته می‌شود.

این سحابی با پهنای حدوداً 10 سال نوری، دارای دیواره هایی درخشان از گازهایی است که به وسیله نور فرابنفش منتشر شده از ستاره های جوان و داغ، یونیزه شده‌اند.

سحابی های پر از گرد و غبار و آبی رنگ بازتابی، نظیر وی‌دی‌بی 155 که در بالا سمت چپ تصویر قرار دارد و همچنین ابرهای تیره از گرد و غبار، به صورت فراوان در این بوم نقاشی میان ستاره‌ای قابل مشاهده است.

تحقیقات نجومی دانشمندان، نشانه های تماشایی دیگری را درباره پدیده ستاره‌زایی در این منطقه آشکار کرده است. از جمله نقطه سرخ و درخشان هربیگ-هارو 168 (اچ‌اچ 168). این جرم هربیگ-هارو که در نزدیکی بالای مرکز تصویر قرار دارد، به وسیله فواره های پرانرژی یک ستاره تازه متولد شده، به وجود آمده است.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

عکاس: Tasos Liampos
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top